OBCHODY 7 WIEKÓW WSI PIETRZYKOWICE ZA NAMI

W czerwcu 2019 roku wieś Pietrzykowice świętowała swoje 7 wieków! Ta urokliwa miejscowość położona w Kotlinie Żywieckiej, przez cały tydzień żyła obchodami, które rozpoczęły się od oficjalnych uroczystości w dniu 8 czerwca 2019 r. a zakończyły 15 czerwca 2019 r. rodzinnym festynem.   W sobotę 8 czerwca 2019 r. uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pietrzykowicach. Pomnik ten upamiętnia poległych mieszkańców wsi. Następnie mieszkańcy wsi i zaproszeni goście, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzykowicach, wzięli udział w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa Romana Pindla. Po jej zakończeniu Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej odsłonił także tablicę upamiętniającą siedem wieków Pietrzykowic oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystościach w Kościele, część oficjalna odbyła się w Remizie OSP Pietrzykowice, gdzie zaproszeni goście składali na ręce Sołtysa wsi jubileuszowe życzenia oraz wręczali listy pamiątkowe. Odbyła się również prelekcja Pana Jacka Kachla „7 wieków Pietrzykowic” oraz promocja publikacji „Jubileuszowy album z życiorysami Pietrzykowian”.

Wydarzenia związane z 15 czerwca 2019 r. odbyły się na boisku LKS Bory w Pietrzykowicach. Tego dnia zaplanowano wydarzenia sportowe -  turniej młodzieżówki LKS, występy Zespołu Regionalnego „Magurzanie” Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic oraz koncerty – zespołu The Postman i gwiazdy  wieczoru – K.A.S.A. Festyn zakończyła dyskoteka. Obchodom towarzyszyło kilka imprez dodatkowych – wystawa eksponatów, ze zbiorów prywatnych Stanisława Furtaka, używanych dawniej na terenie Pietrzykowic, Łodygowic i powiatu żywieckiego, z których najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, wystawa starych fotografii, prac laureatów konkursu plastycznego pt. „Pietrzykowice jutra” i konkursu fotograficznego pt. „Pietrzykowice w obiektywie”,wystawa drzew genealogicznych „Poznaj swoich przodków” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pietrzykowicach, V Bieg ku czci św. Jana Pawła II w dniu 14 czerwca 2019 r.

Była to wspaniała okazja do przypomnienia sobie historii Pietrzykowic!

Głównym organizatorem obchodów  jubileuszu było Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Pietrzykowicach. Do organizacji uroczystości włączył się Wójt Gminy Łodygowice, Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pietrzykowicach, Proboszcz Parafii , Sołectwo, oraz organizacje działające na terenie Pietrzykowic.   Stowarzyszenie  z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pozyskało środki na realizację obchodów,  festynu i imprez towarzyszących oraz wydanie „albumu  z życiorysami  Pietrzykowian” i pamiątkowej monety.