Zasady ubioru ucznia Zespołu Szkół w Pietrzykowicach

Ubiór ucznia na terenie szkoły powinien być skromny, schludny, przyzwoity , a wygląd zadbany i czysty. Obowiązek wywiązywania się uczniów z noszenia odpowiedniego stroju będzie miał wpływ na ocenę z zachowania.

Uczeń:
        -podczas świąt, uroczystości szkolnych, egzaminu
i sprawdzianu występuje w stroju galowym w kolorach granatowo-białym, popielato-białym lub czarno-białym,
        -okrycie wierzchnie oraz nakrycie głowy pozostawia w szatni,

-nie nosi ubiorów reklamujących używki, treści zabronione prawem oraz obrażające uczucia religijne. Ubrań z nadrukiem z obraźliwymi sformułowaniami lub znakami graficznymi.

-na lekcje wychowania fizycznego zobowiązany jest do przynoszenia zmiennego stroju zgodnie z wymogami nauczyciela,

-Zabrania się noszenia strojów gimnastycznych, poza lekcjami wychowania fizycznego.

Ponadto:

- uczeń powinien przed lekcją wychowania fizycznego zdjąć z szyi łańcuszek, wisiorki, z ręki zegarek i pierścionki, z uszu wyjąć kolczyki,itp.

Strój codzienny.

Chłopcy:

- koszulki, T-shirty, koszule, bluzy,

- spodnie długie  lub w sezonie letnim krótkie jednobarwne za kolano,

- dopuszczalne spodnie dresowe dopasowane do sylwetki,

- niedopuszczalne są spodnie o obniżonej linii krocza.

Dziewczęta:
        -bluzy, bluzki, koszulki, T-shirty nieprześwitujące, bez dekoltów, przynajmniej do bioder,

- w szkole zabronione jest noszenie odzieży odsłaniającej brzuch i plecy oraz bluzek na ramiączkach,

- spódnice nie krótsze niż do połowy uda.

- spodnie długie lub minimum do kolan,

- dopuszczalne spodnie dresowe dopasowane do sylwetki.

WŁOSY- czyste, kolor naturalny bez farbowania, wystrzygania oraz dredów. Długie włosy powinny być utrzymane w sposób nie powodujący ograniczenia pola widzenia.

PAZNOKCIE-
naturalne, czyste, stosunkowo krótkie, bez kolorowych lakierów i zdobień.

BIŻUTERA-
skromna, bezpieczna: kolczyki tylko w uszach.

MAKIJAŻ-
obowiązuje całkowity zakaz makijażu ( z wyjątkiem imprez szkolnych) oraz tatuaży. Dopuszczalny korektor lub puder w przypadku cery trądzikowej.

OBUWIE-
w szkole obowiązuje obuwie zmienne o jasnej podeszwie spełniające wymogi bezpieczeństwa i higieny.

Opis stroju i schludnego wyglądu ucznia nie obejmuje wszystkich szczegółów i przypadków. W razie wątpliwości, czy strój lub wygląd są odpowiednie, decyzje podejmuje wychowawca klasy, nauczyciel oraz wicedyrektor.

Niedostosowanie ubioru do obowiązujących zasad będzie oceniane zgodnie z punktowym systemem oceniania.

W przypadku nagminnego niestosownego i niezgodnego z regulaminem wyglądu ucznia , nauczyciel ma prawo wystąpić z wnioskiem do wychowawcy klasy bądź dyrektora szkoły o obniżenie oceny zachowania.