CO TO JEST NOWE SKO?

PROGRAM SZKOLNYCH KAS OSZCZĘDNOŚCI

Szkolne Kasy Oszczędności to największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej. Jego historia sięga jeszcze lat 20-tych ubiegłego wieku. Od pokoleń zachęcamy najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. Obecnie to unikalne rozwiązanie w skali Europy, dostosowane do potrzeb polskich uczniów.

Dzięki udziale w programie uczniowie:

• nauczą się zarządzania finansami osobistymi
  • wyrobią w sobie nawyk świadomego oszczędzania
  • zdobędą wiedzę na temat oszczędzania i roli pieniądza we współczesnym świecie
  • nabędą praktyczne umiejętności z zakresu korzystania z usług bankowych.

Nowe SKO to:

Aktualnie w programie Szkolnych Kas Oszczędności uczestniczy blisko 2000 szkół z całego kraju. W SKO oszczędza obecnie ok. 150 tysięcy dzieci, a oferta edukacyjna dociera do ponad 400 tysięcy uczniów.

SKO jest aktywnie rozwijającym się programem o ogromnym potencjale edukacyjnym. Co roku, jego uczestnicy mają okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i zmierzyć się w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski, których celem jest wyróżnienie szkół i nauczycieli, którzy aktywnie popularyzują idee związane z oszczędzaniem.

W ramach SKO funkcjonują serwisy internetowe skierowane do dzieci i nauczycieli:

• serwis bankowości internetowej sko.pkobp.pl - pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej dla dzieci poniżej 13 roku życia
  • szkolneblogi.pl - platforma blogowa skupiająca szkoły uczestniczące w projekcie SKO
  • YouTube.com - kanał wideo programu SKO
  • NK.pl/SKO - grupa SKO w serwisie NK.pl

INFORMACJE NA TEMAT PROGRAMU EDUKACJI FINANSOWEJ SKO

Nowe SKO to jedyny w Polsce program edukacji finansowej umożliwiający dzieciom w wieku 6-13 lat poznanie zasad działania usług finansowych w praktyce.

Nowe SKO to:

• konta dla dzieci, szkół i rad rodziców,
  • atrakcyjny graficznie, zrozumiały i bezpieczny dla dzieci serwis bankowości internetowej
  • (sko.pkobp.pl),
  • komplet materiałów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli,
  • legitymacja SKO dla dziecka, stworzona na wzór karty płatniczej.

Dla kogo?

• uczniowie szkół podstawowych w wieku 6-13 lat

DZIĘKI UDZIAŁOWI W PROGRAMIE TWOJE DZIECKO:

• nauczy się dysponować swoimi pieniędzmi i świadomie oszczędzać,
  • zdobędzie wiedzę na temat roli pieniądza we współczesnym świecie,
  • nabędzie praktycznych umiejętności, jak korzystać z konta bankowego.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRZYSTĄPIENIA DO SKO:

DLA UCZNIA:

• atrakcyjne oprocentowanie zgromadzonych oszczędności (4,5% do 2500 zł oraz 2% od nadwyżki 2500 zł),
  • tygodniowa kapitalizacja odsetek na koncie,
  • nauka zarządzania swoim „mini-budżetem” (zakładanie wirtualnych skarbonek w serwisie SKO),
  • wyrobienie w sobie nawyku świadomego oszczędzania nawet małych kwot,

DLA RODZICA:

• edukacja dziecka w zakresie finansów,
  • dostęp do konta dziecka poprzez iPKO,
  • możliwość zasilenia konta dziecka w czasie rzeczywistym poprzez iPKO.

JAK ZAŁOŻYĆ SKO KONTO DLA UCZNIA W NASZEJ SZKOLE?

Rodzic lub opiekun prawny musi wyrazić zgodę na przystąpienie dziecka do programu Szkolnych Kas Oszczędności.

W tym celu należy:

• udać się do pani Lucyny Gaweł w celu zabrania ulotki SKO,
  • czytelnie wypełnić załączone do ulotki Oświadczenie,
  • podpisać je (to Oświadczenie) i przekazać nauczycielowi opiekującemu się SKO w naszej szkole pani Lucynie Gaweł

WARUNKI WPŁATY GOTÓWKI NA KONTO UCZNIA SKO

• wpłaty gotówki przez dziecko będę przyjmowane u opiekuna SKO raz w tygodniu

uczniowie klas I-VI wpłacają u  Pani Lucyny Gaweł, w środy w sali 37

• wpłata minimalna na konto ucznia SKO wynosi 1 zł,
  • przyjmowane są wyłącznie pełne złotówki (bez reszty groszowej),
  • uczeń potwierdza wpłatę gotówki własnoręcznym podpisem (w zeszycie opiekuna SKO),
  • opiekun SKO wpłaca gotówkę na konto ucznia w Oddziale Banku PKO, po czym zaksięgowuje poszczególne wpłaty w systemie elektronicznym.

MOŻLIWOŚCI WYPŁATY Z SKO KONTO DLA UCZNIA:

• wypłata gotówki w Oddziale Banku wyłącznie przez:

rodzica (przedstawiciela ustawowego) – każdorazowo wymagane Oświadczenie do wypłaty gotówkowej z rachunku SKO Konto dla Ucznia,

Wejdź na www.pkobp.pl/sko, aby zobaczyć i dowiedzieć się więcej!

Informacja:

sko@pkobp.pl